Buy State Flags from Allstate FlagsBuy US flags from Five Star Flags
This page is part of © FOTW Flags Of The World website

Ropczyce-Sedziszow county (Poland)

Podkarpackie Vojvodship

Last modified: 2005-12-10 by jarig bakker
Keywords: ropczyce-sedziszow |
Links: FOTW homepage | search | disclaimer and copyright | write us | mirrors
This page is best viewed using Central European fonts AKA ISO-8859-2
[Ropczyce-Sędziszów flag] by Jens Pattke, 7 Jan 2005 See also:


Ropczyce-Sędziszów county flag

The new symbols of Ropczycko-Sedziszow County in the voivodship of Podkarpackie (Poland) are at this webpage.

More information (in Polish):

FLAGA POWIATU ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKIEGO

Na płacie prostokątnym składającym się z dwóch pasów poziomych, w górnym czerwonym majuskuła R żółta pod takąż koroną i rogacina biała w słup, w pasie dolnym błękitnym pięć gwiazd żółtych. Proporcje flagi 5:8 (pas dolny szerokości 1/4 płata -lub 1/3).
Flaga nawiązuje bezpośrednio do godła i barw herbu powiatu. Pięć żółtych gwiazd na pasie dolnym błękitnym ma symbolizować pięć gmin wchodzących w skład powiatu.

HERB POWIATU ROPCZYCKO - SĘDZISZOWSKIEGO

Na tarczy dwudzielnej w słup w polu lewym błękitnym majuskuła R złota pod takąż koroną, w polu prawym czerwonym rogacina srebrna w słup u dołu rozdarta w wąs (rogacina - starop. nazwa strzały).

UZASADNIENIE

W projekcie odwołano się do herbów dwóch najstarszych miast Powiatu-Ropczyc i Sędziszowa. Złota majuskuła R nawiązuje bezpośrednio do historycznego godła Ropczyc (złota litera R w polu czerwonym). Miasto kilkakrotnie zmieniało swój herb, także w okresie powojennym. Z obecnego herbu Ropczyc wykorzystano tylko barwę pola tarczy (błękitną). Korona złota umieszczona nad literą R ma przypominać, iż miasto zostało założone przez króla Kazimierza Wielkiego (w 1362 r.).
W polu lewym czerwonym rogacina srebrna ma bezpośrednie odniesienie do historycznego herbu drugiego miasta powiatu- Sędziszowa. Miasto zostało założone w 1483 r. przez Odrowążów i przyjęło jako swój znak godło tego rodu. Herb w tym kształcie widnieje na pieczęciach miejskich od XV wieku. W 1936 roku został zatwierdzony przez MSW RP.
Jens Pattke, 7 Jan 2005


Ropczyce-Sędziszów county CoA

[Ropczyce-Sędziszów CoA] by Jens Pattke, 7 Jan 2005, after image on this webpage.